اگر می خواهید رمان خود را بنویسید، این روند می تواند کمی دلهره آور باشد – به خصوص اگر اولین بار باشد که تلاش می کنید. خبر خوب این است که نوشتن یک رمان در عین چالش برانگیز بودن، غیرممکن نیست. همه نویسندگان ، از نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز مانند دن براون و دیوید بالداچی، تا رمان‌نویس‌های برنده جایزه کتاب ملی مانند جویس کارول اوتس، تا علاقه‌مندان به انتشار خود با ایده داستانی عالی ، باید روند مشابهی از طوفان فکری را طی کنند. برنامه ریزی ساختار داستان، ترسیم طرح و پیش نویس . . .

نوشتن داستان می تواند کار سختی باشد (حتی اگر در حال حاضر یک کتاب پرفروش به نام خود داشته باشید)، اما اگر آماده شروع هستید، اینجا همه چیزهایی است که برای شروع اولین رمان خود نیاز دارید را در اختیار شما قرار میدهیم.

. 1  طوفان فکری !

اگر تصمیم به نوشتن یک رمان گرفته اید، احتمالاً از یک ایده داستان الهام گرفته اید. اما چه شما یک جهان را در ذهن خود برنامه ریزی کرده باشید یا فقط یک جمله را ، دو نکته کلیدی را در نظر داشته باشید:

. 1 دنیایی را انتخاب کنید که می‌خواهید زمان زیادی را در آن بگذرانید. رمان شما از خوانندگان شما می‌خواهد تا ساعت‌هایی را که صرف خواندن می‌کنند در دنیایی خاص غوطه‌ور شوند. مهمتر از آن، شما، نویسنده، باید خود را برای هفته ها، ماه ها و حتی سال ها در این دنیا غوطه ور کنید. یک محیط و دوره زمانی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما باشد و شما را درگیر نگه دارد . بیش از یک محیط دارید؟ این نیز اشکالی ندارد، اما در مورد داستان گویی ارزش سادگی را دست کم نگیرید و رمان خود را با تغییرات مکانی پی در پی آغشته نکنید.

 . 2 در این دنیایی که می خواهید در آن غوطه ور شوید ایده داستانی پیدا کنید. رمان ها چیزی بیش از یک سری محیط ها و دوره های زمانی هستند. آنها باید توسط داستانی هدایت شوند که در سرتاسر آغاز، میانه و پایانش جذاب باشد تا خواننده درگیر شود. بنابراین تصمیم بگیرید که چه داستانی را می خواهید بگویید و مطمئن باشید که می تواند یک رمان کامل را تحمل کنند. اگر فکر می کنید ممکن است چند صد صفحه مورد توجه خواننده قرار نگیرد، به جای آن، کار خود را در قالب یک داستان کوتاه اقتباس کنید.

. 2  شروع به توسعه شخصیت ها کنید.

یک رمان می‌تواند بهترین جهان را داشته باشد، اما تا زمانی که شخصیت‌هایی خلق نکنید که مخاطبانتان بتوانند روی آن‌ها فکر کنند، این جهان ارزشی ندارد. بنابراین وقتی یک دنیا و یک داستان دارید، دریابید که چه کسانی شخصیت‌های کلیدی این داستان هستند. مشخصاً شخصیت اصلی شما مهم‌ترین شخصیت در این میان است. یک شخصیت اصلی قوی زندگی غنی و مفصلی خواهد داشت که شما به عنوان نویسنده درباره آن می دانید – از داستان شخصی گرفته تا ویژگی های شخصیت تا بزرگترین موفقیت ها و شکست ها. هرچه بیشتر شخصیت های خود را درک کنید، باید بیشتر در مورد آنها به مخاطب بگویید.

 . 3 در مورد یک دیدگاه تصمیم بگیرید.

هنگامی که شخصیت های خود را درک کردید، می توانید بفهمید که از چه صدای روایی می خواهید استفاده کنید. اول شخص می نویسی یا سوم شخص؟ در اینجا رایج ترین صداهای روایی مورد استفاده رمان نویسان موفق آمده است:

اول شخص – در این صدای روایی، شخصیتی در داستان با استفاده مکرر از ضمیر «من»، عمل را روایت می‌کند. نمونه هایی از روایت اول شخص عبارتند از: گتسبی بزرگ اثر اف اسکات فیتزجرالد و انتخاب سوفی اثر ویلیام استایرون. توجه داشته باشید که هر دوی این رمان‌ها راوی‌های اول شخص دارند که صحنه‌هایی را نیز توصیف می‌کنند که در آن‌ها حضور فیزیکی نداشتند. دیدگاه اول شخص (POV) می تواند به طور قابل توجهی خطرات احساسی یک رمان را افزایش دهد.

دوم شخص – روایت دوم شخص حول ضمیر «تو» می چرخد. رمان های کمی با صدای دوم شخص نوشته می شود. حفظ آن بدون دخالت در جریان داستان بسیار دشوار است. با این حال، برخی از راویان اول شخص برای تأکید بر نکات خاصی به روایت دوم شخص تغییر می کنند.

سوم شخص محدود – شکلی نیمه دانا از روایت که از ضمیر «من» اجتناب می‌کند و شخصیت‌ها را از دور توصیف می‌کند. با این حال، در روایت محدود سوم شخص، راوی دانا نیست و لزوماً در مونولوگ های درونی شخصیت ها سهیم نیست. بیشتر این روایت منحصر به واقعیت عینی قابل اثبات است. برخی از روایت‌های محدود سوم شخص می‌توانند افکار یک قهرمان داستان را دنبال کنند، اما نه سایر شخصیت‌ها. کنفدراسیون دونس ها نوشته جان کندی تول این تکنیک روایی را نشان می دهد.

سوم شخص دانای کل – در این شکل روایت، راوی دانای کل است. مونولوگ های درونی را می توان به اشتراک گذاشت، همانطور که اطلاعات ناشناخته برای هیچ یک از شخصیت های داستان نیز ممکن است. سیاری از کتاب‌های پرفروش از این شکل روایت استفاده می‌کنند، از رمز داوینچی گرفته تا it .

. 4 طرح کلی.

نوشتن داستان مستلزم ساختار کامل و توجه دقیق به جزئیات است. در اینجا شش نکته برای نوشتن آورده شده است که به شما کمک می کند آن ساختار و جزئیات را به طرح کلی خود تزریق کنید و امیدواریم در این فرآیند داستان خوبی ایجاد کنید.

. 1 با فشرده کردن روایت خود در یک جمله شروع کنید. بگذارید آن جمله به عنوان یک الگوی کلی بسیار درشت برای هر پیش نویسی که ایجاد می کنید عمل کند. این تکنیک – که اولین گام در روشی است که به روش دانه‌های برف معروف است – شما را در تمام مراحل به یک خط داستانی اصلی پاسخگو نگه می‌دارد. یک رمان خوش ترکیب اغلب می‌تواند فقط حول یک جمله باشد و هر جزئیات دیگری بسط آن جمله است.

. 2  سپس، اولین پیش نویس طرح کلی خود را تنها با گسترده ترین نقشه راه داستان ایجاد کنید. این پیش نویس فقط باید بر تصویر بزرگ متمرکز شود: حادثه تحریک کننده، نقطه اوج، حل و فصل. به احتمال زیاد فقط یک صفحه است. بقیه داستان را بعداً پر خواهید کرد، اما ابتدا می خواهید این توالی وسیع از رویدادها را در صفحه ببینید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی برای یک قطعه داستان کوتاه ایده دارید.

. 3  به نقشه راه داستان خود نگاه کنید و روایت را به کنش تقسیم کنید. متداول‌ترین آنها ساختار سه‌پرده‌ای است که حول عناصر داستانی که در مرحله قبل شناسایی کردید، تثبیت شده است: حادثه محرک، نقطه اوج و وضوح. رمان های چهار پرده و پنج پرده نیز رایج است. در نهایت خواننده شما هنگام خواندن یک رمان به دنبال وقفه های عملی نخواهد بود. اما آنها انتظار یک داستان خوب را خواهند داشت و تقسیم بندی به کنش ها به شما در انجام این کار کمک می کند.

. 4 اضافه کردن جزئیات به صحنه های فردی را شروع کنید. همانطور که صحنه های جداگانه را ترسیم می کنید، به طور مداوم از خود بپرسید که شخصیت اصلی شما در هر صحنه چه می خواهد. بهترین رمان‌نویس‌ها در ساختن صحنه‌های کوتاهی مهارت دارند که با آب و تاب بسیار کم کارهای زیادی انجام می‌دهند. هیچ چیز مهمتر از شخصیت، نیازها و قوس شخصیت قهرمان داستان شما نیست. اطمینان حاصل کنید که هر صحنه به طور طبیعی داستان سرایی را کارآمد می کند.

. 5  لحظات درگیری را در سراسر طرح به منظور جذاب نگه داشتن چیزها تزریق کنید. خوانندگان به تعارض پاسخ می دهند. درست مانند موسیقی، داستان نویسی خوب در میان تنش و انتشار چرخه می گذرد. از درگیری جدید و غیرمنتظره برای حفظ تنش استفاده کنید. این در ژانرهای مختلف از رازآلود گرفته تا هیجان‌انگیز، علمی تخیلی، عاشقانه و هر چیزی که در حال حاضر در صدر فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار دارد، کار می‌کند.

  1. با خیال راحت ایده های صحنه را در طرح اصلی خود یادداشت کنید، حتی اگر هنوز نمی دانید آن صحنه ها کجا رخ خواهند داد. گاهی اوقات فقط دیدن تمام ایده های داستانی که در مقابل شما قرار داده شده اند می تواند به شما در فرآیند سازماندهی کمک کند که باید قبل از نوشتن فصل اول شما اتفاق بیفتد.
  2. در مورد پایان خود تصمیم بگیرید.

این مرحله می‌تواند حتی زودتر در این فرآیند اتفاق بیفتد، اما اگر تا این مرحله پایان قانع‌کننده‌ای انتخاب نکرده‌اید، اکنون زمان انجام آن است. از قبل به تجربه یک خواننده فکر کنید زیرا آنها پیش نویس نهایی شما را مصرف می کنند. قسمتی از رمان شما که بیشتر با آنها باقی خواهد ماند، احتمالاً پایان است. مطمئن شوید که یک اثر فوق‌العاده به آن‌ها می‌دهید، چه بخواهید یک اثر هیجان‌انگیز پرفروش بنویسید یا یک اثر داستانی ادبی شخصیت محور. از دیدگاه شما به عنوان یک نویسنده، داشتن یک پایان روشن ممکن است به شما کمک کند داستان و مجموعه ای از شخصیت ها بسازید که همه به سمت آن پایان حرکت می کنند – چگونه می خواهید به این پایانی که برنامه ریزی کرده اید برسید؟

  1. شروع به نوشتن اولین پیش نویس خود کنید.

برنامه ریزی فوق العاده است – حتی ضروری – اما اجازه ندهید برنامه ریزی بیش از حد دقیق، شما را از کار در دست انجام، که در واقع نوشتن رمان شماست، باز دارد. پیش نویس اول فصل اول شما ممکن است وحشتناک باشد، و ممکن است پس از اتمام کار به طور کامل بازنویسی شود، اما مهم است که قبل از اینکه با حدس دوم فلج شوید، در آن فرو بروید. اگر این پیش نویس (گاهی اوقات پیش نویس ناهموار نامیده می شود) بیش از حد طولانی و پر از اشتباهات تایپی یا حفره های طرح باشد، اشکالی ندارد. برای تجدید نظر وقت خواهید داشت.

 . 7استراحت کنید و سپس برگردید.

پس از تکمیل اولین پیش نویس، مدتی را به دور از رمان خود بگذرانید. این به شما این امکان را می دهد که وقتی دوباره آن را می خوانید با چشمانی تازه به آن نزدیک شوید. همانطور که اولین پیش نویس خود را مرور می کنید، به جنبه های زیر از کتاب خود توجه کنید:

وضوح داستان

توسعه شخصیت (به ویژه شامل شخصیت اصلی)

عمق کافی برای ساختن جهان شما (شامل داستان پس زمینه و توضیحات مربوط به مکان و دوره زمانی)

سرعت صحیح عمل

 . 8 پیش نویس دوم خود را بنویسید.

بسته به ارزیابی شما از اولین پیش نویس خود، ممکن است ویرایش های جراحی در صحنه های خاص را انتخاب کنید یا ممکن است تشخیص دهید که رمان شما به تغییرات اساسی نیاز دارد. اگر داستان سرایی به طور جدی ناقص است، ممکن است تصمیم بگیرید که به «بازنویسی صفحه اول» معروف شوید، جایی که به معنای واقعی کلمه از یک صفحه خالی شروع می‌کنید و رمان را بازسازی می‌کنید.

  1. به دنبال ورودی خارجی باشید.

اکثر نویسندگان تکمیل پیش نویس دوم را با ارسال رمان خود برای خوانندگان مورد اعتماد برای نظر آنها گرامی می دارند. این خوانندگان می توانند دوستان، رمان نویسان یا یک ویراستار حرفه ای باشند. هنگام ثبت یادداشت های بیرونی، به یادداشت های مشابه که از منابع مختلف می آیند با دقت توجه کنید. اگر دو یا چند نفر به یک موضوع اشاره کنند، احتمالاً ارزش بررسی دقیق را دارد. همچنین به تفاوت بین تشخیص یک مشکل و ارائه راه حل توجه کنید. برخی از خوانندگان ممکن است نقصی را در خط داستان یا قوس شخصیت تشخیص دهند، اما سپس راه حلی را ارائه می دهند که با شما همخوانی ندارد. توصیه های آنها را تا حدی که به شما در اجرای دیدگاه خود برای داستان کمک می کند، بپذیرید. در نهایت این رمان شماست.

  1. پیش نویس های اضافی بنویسید.

حقیقت این است که هیچ پیش‌نویس ثابتی وجود ندارد که موفقیت یک رمان را تضمین کند. برخی از رمان‌ها می‌توانند تنها با سه پیش‌نویس به‌علاوه یک دور ساده ویرایش که به عنوان «جلیشی» شناخته می‌شود، به مرحله انتشار برسند. دیگران ممکن است از نیم دوجین پیش نویس یا بیشتر عبور کنند. برخی از پیش‌نویس‌ها بیشتر به تغییرات زیبایی مربوط می‌شوند، مانند یکسان کردن زبان یا کاهش تعداد کلمات. برخی دیگر شامل تغییرات عمده در خود داستان هستند. هیچ دو رمانی شبیه هم نیستند، بنابراین خود را برای مواجهه با چالش‌ها و پیروزی‌هایی آماده کنید که منحصر به رمان خاصی است که روی آن کار می‌کنید.